İdrak, yani derin öğrenme (deep learning) yetisi, ruhun metafizik âlemle de irtibatından kaynaklanan, tarifi de henüz sistematik olarak izah edilememiş bir haldir.

https://www.etimolojiturkce.com/kelime/idrak

Yapay zekânın böylesi bir durumu mümkün müdür? Titreşim ve frekansları insan için dönüştürebilir. Tabi bu yine insan elinin ve aklının değdiği bir cihazın soyut bir biçimde tasarlanmış haliyle mümkün olacaktır. Tıpkı, bir radyo ve ya telsiz, belki de televizyon gibi. İnsanüstü bir cihazdan bahsederken, bunun o sisteme sahip olan cihazın matematiksel olarak işlem yapabilme hız ve kabiliyetine atıfta bulunulabilir. ABD ve Çin’in uzun yıllardır kuantum işlemci bilgisayarların üretimi konusunda teknolojik alanda kıran kırana bir mücadele içerisinde. Saniye de bir milyar işlem yapabilme hızına ulaşıldığı da haberlere düştü.

https://www.webtekno.com/cin-rakiplerinden-24-bin-kat-daha-hizli-kuantum-bilgisayar-uretti-h28646.html

Derin öğrenme, idrak ve öncelik geliştirmedeki durumu bir insan ile asla kıyaslanabilir ölçüde olamaz. Sadece bir takım çalışmasını ya da disiplinler arası dediğimiz çok fazla insanın zaman, nakit ve enerji kaybının önüne geçebilir. Bir de insanlığın zihninde tasarladığı, simülasyonlarını hayal perdelerinde oynattıklarına kavuşmasında önemli bir hıza ulaşmalarını sağlar.  

Başka âlemlerdeki varlıklarla iletişime geçmek için de kullanılabilir mi?

Sibernetik ve sentetik girişimlerle gerçekleştirilen yapa zekâ, beynin entegresiyle beraber herhangi bir hayvanın da bu yolla yeteneklerini bir humanoide aktarabilir mi? Mafsal hareketlerini ve aerodinamik yapısının haricinde. Geçmiş masallar da ve mitolojik anlatımlarda karşımıza çıkan belki de “don değiştirme” dedikleri kısmen bu aşamayla eşik olarak geçilmiş olabilir.

Uzun yaşam bedenle bağlantılıdır, bedenle mümkündür. Ölüm ise ruh ile bağlantılıdır. Ölümsüzlük illüzyondur, yanıltmacadır, aldatmacadır. Aldatıcı olan da apaçıktır.

Ölüm ruh ile alakalı bir durum, sonuç yani. Bu dünya ölümsüzlük vaadi ise beden, ceset, cisim üzerinde oluşturuluyor. Uzun yaşam yapay organlarla veya başka disiplinlerle mümkün olabilir. Şu an dünya üzerinde normal bir ömrün üç, dört katı olan insanlar yok mu? Var. İnsanın uzun yaşamasıyla, ölümsüz olabilmesi arasındaki farkı anlamak lazım. Bu bir illüzyondur.