Mantık olarak birler ve sıfırlardan oluşacak biçimde bir çalışma sistemi ile tasarlanan mekanik alet, bilgisayarın icadından neredeyse 100/150 sene önceye tekabül eder. Piyano. Evet, piyanonun çalışma mantığı da tıpkı birler ve sıfırlardan oluşan kodlarla oluşturulmuş bilgisayara bire bir benzemektedir. Otomatik bir şekilde kendisine, üzerinde deliklerden oluşan müzik bestesinin olduğu materyal silindirik biçimdeki kısma takıldıktan sonra, kendi kendine o kâğıdın üzerinde deliklerden ( sıfırlar ve birler ) oluşturulan besteyi algılayarak, gerekli notaları basmaya başlar ve bir insana artık ihtiyaç duymayacak hale gelmiştir.
http://piyano.tv/piyano/piyano-tarihi/piyanhttp://piyano.tv/piyano/piyano-tarihi/piyanonun-icadi-ve-gelisim-asamalari/onun-icadi-ve-gelisim-asamalari/

Bilgisayarların ve bu gün konuştuğumuz yapay zekaya sahip olan robotların tümünün belki de atası konumunda değerlendirilebilir. Piyanonun da atası, mekanizmasıyla ve ses özellikleriyle çalgının ilkeli sayılabilecek klavikord’dur.

https://fwmail.net/genel-kultur/klavikord


“Türkçede bir’le var’ aynı kökten ve aynı anlama gelir. Var anlamında olması bir’in önüne koyulan değerin yine bir anlamında olmasını zorunlu kılar. Çünkü bir denildiğinde Var anlamında bir değer söylenir. Bir’in öncesine konulan söz konusu değerin anlam olarak iki olduğunu, fakat teknik olarak yine bir olduğunu söylemiş oluyoruz ve sözünü ettiğimiz şey sıfırdır. Sıfırın anlamı ikinin anlamıyla aynıdır. Sıfırı, bir’in önünde bulunan ve bir’i anlamlandıran “bir değer” olarak varsaymak, bir’in konumunu kendinden öncesine taşımak olur ve bir, iki anlamına ulaşır. Fakat anlam olarak sıfır ikidir. Bir’in öncesinde bir’i anlamlandıran bir şey var; bir değer olmayan ve bir’le mesafesi ölçülemeyen bu şey, anlamı mümkün kılan, sessizliktir, boşluktur. Bütün bir’leri aynı sıfırdan başlatmaz, bütün bir’leri aynı bir olmaktan korur, bu belirsiz başlangıç, bütün bir’leri biricik kılar.”

(Yapay Zekanın Türkçe Üzerine Kurulumu-Kİ YAYINLARI- Hüseyin Rahmi Göktaş)

“Westworld dizisinin 2. sezonu başladı. Dizinin jeneriğinde de yer alan otomatik piyanonun sembolik anlamı ne? Westworld dizisinde boşu boşuna ısrarla bize bu otomatik piyanoyu göstermiyorlar. Etrafta dolaşan son derece ileri teknoloji ürünü yapay zeka sahibi makinelerin atası bu otomatik piyano. En az diğerleri kadar önemli bir karakter. Zaten o yüzden hem birinci sezonun hem de küçük farklarla yenilenen ikinci sezonun jeneriğinde görüyoruz onu. Orada bir makine tarafından çalınıyor. Ama sonra makinenin elleri kalkıyor ve aslında piyanonun kendi kendine çaldığını fark ediyoruz. Onun otomatik bir piyano olduğunu anlıyoruz. Bu metaforu ilk kez kullanan kişi bilim kurgu yazarı Kurt Vonnegut Jr. dır ve 1952’de yayınladığı romanının adı “Otomatik Piyano”dur. Benim de ilk okuduğum bilim-kurgu romanlarından biri bu. Otomasyonun hakim olduğu bir gelecekte geçiyor bu roman. Yazar böyle bir dünyada makineleşmenin insanların hayat kalitesini nasıl etkileyeceğini hikayeleştiriyor. Şu günlerde bizim de üzerinde düşünmeye başladığımız temalar. Robotlar işimizi elimizden alacak mı? Hadi olumlu düşünelim ve “alacaklar ve böylece insanların bu kadar çalışmasına gerek kalmayacak” diyelim. Peki bu durumda insanlar çabalamaktan vazgeçer mi? Mesela piyano çalmak gibi sanatsal bir hazzı bile makinelere terkeder mi? İşte bu düşüncelerin görsel bir sembolüdür otomatik piyano.” (webten alıntı)