Taş (kaya resimleri, kaya yazıtları, tabletler, dikili taşlar)
http://arkeofili.com/tag/kaya-resimleri/

Halen çözülememiş 5 yazı sistemi
http://www.isa-sari.com/halen-cozulememis-bes-yazi-sistemi/

Deri (parşömen, dövme ve çeşitli hayvanların derileri) http://www.islamansiklopedisi.info/dia/ayrmetin.php?idno=340176

ve sonunda kâğıdın icadıyla beraber gelinen nokta, teknolojinin dijital tabletler aracılığıyla devam ettirdiği yazının tarihi, kalem ve kâğıttan da öteye taşınıyor.

http://arkeofili.com/deriden-yapilmis-en-eski-ve-en-uzun-antik-misir-el-yazmasi-bulundu/

Hala dünya genelinde %90 oranında kağıt kullanımı bulunuyor olsa bile, bu bir zaman içerisinde hızlıca yerini tamamen dijital verilere bırakabilir.

Bundan sonrası ise ne kâğıt ve nede dijital verinin olduğu bir yönteme doğru akacaktır.
Acaba, duygusal lisanların iletişimde yanlış anlaşılmalara meydan vermeyecek şekilde geliştirilip, kullanılmaya başlanması olasılığı nedir.
İki kişi arasındaki duygu transportasyonu, lisan ile olan iletişimdeki zaman kaybından ve türlü yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir.

Zaten çok iyi anlaştığınız insanlarla sürekli olmasa da bakışarak anlaştığınız olmuyor mu? Bu durumu melekelerin eğitilip mahir kullanımı ile pekiştiğini ve ileri bir aşamaya geçirdiğinizi düşünün.

Enigma kodunu tasarlayan kişi ile o kodu çözerek savaşın akıbetini değiştiren arasındaki fark, cem yılmazın Borusan Flarmoni Orkestrasını yönettiği yayının bir bölümünde, kemanla can hıraş bir biçimde mücadele ederek esere eşlik eden müzisyenle, sadece elindeki demir çubukla zile vuranın aldığı paranın eşitliği esprisindeki hazin ironi gibi, duygusal iletişim bütün bu süreci ortadan kaldıran bir gerçeklik olarak ortaya çıktığında o iki kişinin durumu örnekteki gibi olacaktır.

Telepatik konuşma dönemine evrilen iletişim süreci, dil bilmeye ihtiyaç bırakmayan babil balıkları teknolojisi ve sürecin tamamlanışı temassız veri iletişimi. Yapılan araştırmalar, fiber optik kablolardan tam anlamıyla kurtulup kablosuz optik bir veri iletişim ağının kurulmasını sağlayabilir.

http://www.webtekno.com/fiber-optik-kablolardan-daha-hizli-bir-iletisim-agi-geliyor-h35701.html

“Bırakın gerçekleri gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çalıştığım gelecek benimdir.”

Elektriğin dahi kablosuz aktarılma çalışmaları mevcuttur. Meşhur Nikola Tesla’ nın bu yöndeki çalışmalarını hatırlayalım.

http://komhedos.com/teslanin-kablosuz-elektrik-iletimi/

Belki de birbirimizle tanışıp kaynaşalım diye, yani ilahi mesajın çizdiği istikamet üzere ilerlenildiğinden (belki farkında bile olmadan) iletişim süreçlerinin meşakkatli evreleri atlanılıp veya alternatif kolaylıklar diğer nimetlerle birlikte yeni bir imkan sunduğu taktirde, bir çok anlaşmazlık durumu ortadan kalkabilir ve dünya ve insanlık daha ferahlar, refah yükselir. İhtimal.

Endüstri 4.0 ile nesnelerin internete bağlanımı bu talebi otomatikman oluşturacak ve uygulanan sistemle bulut kavramı dış hafıza kaynağı olarak kullanım alanları ve kapasitesiyle birlikte fevkalade genişleyecektir.

Bilim insanları, insanın hafızasının sadece insanın beyninde bir yer olarak sınırlı kalmayıp, insanın dışında da bir yerlerde olabileceği fikri üzerinde uzun uzadıya durmuşlardı, çünkü yapılan beyin çalışmalarında hemen her bölgenin bir karşılığı ve kapasitesi vardı fakat hafızanın yoktu.

http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/insan-beyni-kac-gb-103521.html

İster kabul edelim ister etmeyelim, fikrin doğrulu yanlışlığı veya kanıtlanabilirliğini de bir yana bırakalım, bu aksiyonel süreç içerisinde birçok farklı yeni buluşlar meydana gelmiştir, taşınabilir hafıza kartları, usb aygıtlar, çipler vd. İçlerinde daha da önemli olanı ise “BULUT” diye isimlendirilen bir depolama alanı.

https://www.timurdemir.com.tr/bulut-depolama-nedir-avantajlari-nelerdir/

http://blog.milliyet.com.tr/hic-dusundunuz-mu–bilgiler-beyninizde-hangi-molekullerin-icinde-saklaniyor-olabilir-/Blog/?BlogNo=329502

Buradan yola çıkarak hafızanın, veri depolama alanının, insanın dışında bir yerlerde tutulabilmesi olanağı geleceği şekillendirmeye hem iyi hem de kötü rol oynayabilir. Unutkanlık ve hafıza kaybı gibi bir çok hastalığa da çare olarak görülebilirken, yapay zeka ve algoritmalarla zenginleştirilen bir hafıza ile neler yapılabileceğini düşünmek çılgınca gelebilir.